Katės labiau nei šunys yra išrankūs žmonių draugijai. Jei kada nors susidraugavote su atrankiniu katinu, suprantate, koks ypatingas gali jaustis būdamas jų išrinktasis. Ar kada susimąstėte, kaip ir kodėl kas nors tampa mėgstamiausiu katės žmogumi? Štai jų pageidaujamo elgesio istorija.

Trumpa kačių ir žmonių istorija

Katės ir žmonės buvo susiję daugelį tūkstantmečių. Mokslininkai mano, kad žmonės pradėjo prisijaukinti laukines kates prieš 12 000 metų vaisingo pusmėnulio metu, kur žmonės pirmą kartą išrado žemės ūkį ir saugojo grūdų perteklių.

Grūdų parduotuvės reiškė peles, o kas mėgsta peles? Jūs atspėjote: katės. Laukinės katės staiga lengvai pasiekė grobį ir priartėjo prie žmonių. Tuo pat metu žmonės pradėjo laikyti ir prijaukinti kates. Prasidėjo kačių prijaukinimas.

Šiais laikais plačiai pripažįstama, kad katės prisijaukino save. Jie sužinojo, kad žmonės yra puikus maisto šaltinis, maitina juos įvairiausiu kačių maistu todėl nusprendė likti šalia.

Ankstyvas susiejimas padeda

Kai kačiukai yra labai maži, nuo keturių iki devynių savaičių amžiaus, jie nesuvokia baimės taip, kaip tai daro suaugusios katės.

Per tą ankstyvą socializacijos laikotarpį reguliarus elgesys su įvairių tipų garsais ir kvapais gali padėti kačiukams tapti gerai prisitaikiusiomis, žmogaus pririštomis katėmis.

Be to, kai kačiukai yra pakankamai seni, kad juos būtų galima pašalinti iš motinos, jie pasitiki nauja saugiausia figūra savo gyvenime – jūs – kaip patikimas jų prižiūrėtojas. Taigi katės, kurios buvo su savo šeimininku nuo vaikystės, yra linkusios glaudžiai bendrauti su savo mėgstamais žmonėmis.

Bet tai nėra tobulas mokslas

Viena vertus, kačiukai, susidūrę su įvairiausiais žmonėmis, gali užaugti patogūs šalia žmonių, bet šiek tiek atsiriboti, nes jie nėra prisirišę prie vieno žmogaus.

O kačiukai, kurie leidžia laiką tik su vienu žmogumi, gali būti mylintys ir pasitikintys tuo žmogumi, bet bijantys kitų. Taip pat atsižvelgiama į asmenybę – tai, ką matote kačiuke, ne visada gaunama, kai jis yra suaugusi katė.

Bendravimas su katinu yra labai svarbus

Nesvarbu, ar sutiksite savo katę, kai ji jau suaugusi ar kačiukas, turite išmokti efektyviai su ja bendrauti ir numatyti jų poreikius. Katės demonstruoja didelį lankstumą bendraujant su mumis.

Nuo miaukimo iki galvos mušimo katės, priklausomai nuo situacijos, „kalba“ su savo žmonėmis įvairiais būdais.

Geriausi katės ir žmogaus santykiai yra tie, kuriuose žmogus prisitaiko prie katės pageidaujamo bendravimo stiliaus. Šis bendravimo stilius gali neapimti fizinio prisilietimo – būti katės mėgstamiausiu žmogumi nebūtinai reiškia, kad jis nori, kad paglostytumėte.

Mėgstamiausias katės žmogus gali būti tas, kuris priverčia jaustis patogiai ir saugiai vien būdamas su juo viename kambaryje.

Kaip tapti mėgstamiausiu katės žmogumi

Jei ką tik priėmėte katę ar bandote laimėti mylimo žmogaus kačiuką, čia yra keletas patarimų:

  • Maitinkite juos. Katės reaguoja į mitybą ir saugumą, todėl būdamas tas, kuris tiekia maistą, gali laimėti palankumą.
  • Žaiskite su jais. Žaidimo laikas sujungia dėmesį ir pratimus, sukuria geros savijautos hormonus ir sustiprina ryšį tarp jūsų ir jūsų katės. Be to, kai jie pavargsta nuo žaidimo, jie labiau linkę įsitaisyti šalia jūsų.
  • Teigiamas stiprinimas. Kai jūsų katė daro ką nors malonaus, padovanokite jiems skanėstą ar švelnių augintinių. Ir kai jiems reikia laiko pabūti vienam, suteikite jiems šiek tiek vietos. Tiek dėmesys, tiek erdvė gali sustiprinti jūsų santykius.

Pabaigai

Sujungimas natūraliai vyksta tarp kačių ir žmonių, kurie su jomis elgiasi gerai. Taigi, jei tinkamai pasirūpinsite savo kačiuku, pasirūpinsite jo maitinimu ir saugumu, ir gerbdami jų unikalią asmenybę, būsite ne tik puikus kačių savininkas, bet ir greičiausiai tapsite jų mėgstamiausiu žmogumi.

Straipsnis parengtas naudojantis dimedium.lt informacija.